(0432) 67-29-80
Вінницька область

Запобігання та протидія домашньому насильству та жорстокому поводженню з дітьми

Запобігання та протидія домашньому насильству та жорстокому поводженню з дітьми

6-7 травня 2019 року у м. Відні (Австрійська Республіка) проходить дводенна Конференція високого рівня з протидії насильству стосовно жінок і дівчат «Зобов’язання–факти–дії», у центрі уваги якої є презентація результатів дослідження ОБСЄ щодо добробуту та безпеки жінок, проведеного у 2018 році в Південно-Східній і Східній Європі (Албанія, Боснія та Герцеговина, Чорногорія, Північна Македонія, Сербія, Молдова, Україна та Косів).

Згадане дослідження надає великий обсяг інформації, зокрема дані про соціальні норми й установки, показники поширеності насильства стосовно жінок, його наслідки, а також дані про рівень інформування про випадки насильства та звернення жертв насильства за допомогою.

Дані дослідження свідчать про те, що, як і раніше, в суспільстві зберігаються переконання в жіночій підпорядкованості, подружній слухняності та мовчанні навколо питань насильства стосовно жінок і дівчат.

6 травня 2019 року заступник Міністра соціальної політики Наталія Федорович виступила під час Другої сесії Конференції із презентацією на тему «Україна вільна від насильства: розбудова системи запобігання і протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі».

Наталія Федорович зазначила, що Україна демонструє значний прогрес в регіоні, оскільки держава створює сучасне законодавство та державну політику, які належну увагу приділяють реагуванню на кожен випадок насильства та їх профілактики. «Нове законодавство втілює дух Стамбульської конвенції, а система національних дій базується на чотирьох колонах Конвенції», зауважила пані Федорович.

Заступник Міністра зазначила, що в Україні розширено коло дотичних суб’єктів із протидії насильству: долучено охорону здоров’я, систему освіти, органи юстиції, систему правосуддя; посилено роль правоохоронців та соціальної сфери, закладено умови для системної розбудови мережі сучасних спеціалізованих послуг постраждалим та превенції насильства, зокрема, створено моделі допомоги та перескерування осіб.

«Перші кроки з впровадження законів уже дають результати. Кількість зареєстрованих випадків зростає. Насильство перестає бути закритою темою, а постраждалі повірили, що можуть отримати гарантовані допомогу і захист», додала Наталія Федорович.

У своїй презентації заступник Міністра зазначила, що в областях, які найбільше охоплені роботою мобільних бригад соціально-психологічної допомоги та інших недержавних надавачів послуг (Донецька та Луганська області), кількість звернень до соціальних служб з приводу домашнього насильства зросла більше, ніж в півтора рази. В тих самих областях, згідно звіту ОБСЄ, зростає і усвідомлення проблеми насильства: інформацією охоплені 53% жінок. Схожі процеси відбуваються і в тих областях, де йде робота з розвитку мережі сервісів, проте лише 24% учасниць дослідження згадали про нещодавні кампанії проти насильства над жінками.

Водночас, дані дослідження свідчать – українські жінки відчувають нестачу доступу до спеціалізованих послуг. Лише половина із них вважає себе достатньо або певною мірою поінформованими про власні дії у випадку насильства. Вісім відсотків жінок України за даними дослідження постраждали від конфлікту. До того ж жінки, чиї нинішні партнери брали або беруть участь у бойових діях, мають значно вищий рівень імовірності потерпання від психологічного, фізичного й сексуального насильства з боку своїх партнерів, аніж ті, чиї партнери не брали або не беруть участі в бойових діях (79% і 58% відповідно).

Крім цього, Наталія Федорович поділилася основними кроками, які слід впровадити Україні задля подолання такої проблеми, як насильство щодо жінок та дівчат.

«Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці...» Стаття 43 Конституції України.