(0432) 67-29-80
Вінницька область

Вінничани можуть вимагати скорочення робочого дня

Вінничани можуть вимагати скорочення робочого дня

Продовження тривалості обідньої перерви та скорочення робочого дня можуть вимагати співробітники вінницьких підприємств та установ під час спеки. Суху, сонячну, спекотну погоду на найближчі десять днів прогнозують синоптики по всій Україні.

В обласному центрі з гідрометеорології повідомили, що вже сьогодні вдень на Вінниччині очікується від 35 до 38 градусів тепла. Відмітка термометра не підніметься вище 35 градусів лише п’ятого серпня. Від 29 до 34 градусів тепла вінничанам обіцяють і шостого серпня.

Працівникам багатьох вінницьких підприємств і установ доводиться у цей час працювати в умовах перевищення температурного режиму. Звісно, це негативно впливає і на працездатність, і на здоров′я людей.

За словами лікаря гігієни праці управління Держпраці у Вінницькій області Анжели Ліщун, відповідно до санітарних норм мікроклімату виробничих приміщень прописані оптимальні умови праці. Вони різняться в залежності від того, яка праця – легка, середня чи важка.

Оптимальною у виробничому приміщенні вважається температура повітря від 18 до 26 градусів тепла. Якщо ж спостерігається перевищення допустимого температурного режиму, тривалість робочого часу може скорочуватися.

– У такому випадку обідня перерва може бути продовжена або ж робочий день закінчитися раніше, – каже лікар.

За її словами, в такому випадку розраховують робочий час за формулою – за перевищення норми на два градуси робочий час скорочують на 10%. Тобто обідня перерва може тривати не годину, а годину і 40 хвилин. Якщо перевищення не на два, а на чотири градуси, робочий час скорочують на 20%.

Як саме коригувати робочий час в таких умовах, персонал і роботодавець прописують в колективному договорі.

Роботу офісних працівників відносять до легкої праці, зазначає Анжела Володимирівна. Допустимою в офісі вважається температура повітря до 28 градусів. Якщо ж вона вище, роботодавець має забезпечити своїм підлеглим оптимальні умови праці шляхом встановлення кондиціонерів, вентиляторів, провітрювання приміщення. Одночасно застосовується і коригування робочого часу, як прописано в колективному договорі.

Якщо працю персоналу підприємства відносять до середнього ступеню важкості, температура повітря у виробничому приміщенні вище 27 градусів вважається перевищеною.

На підприємствах, де доводиться працювати в важких умовах, перевищеною вважають навіть температуру у 26-29 градусів.

Якщо вінничани вважають, що роботодавець не забезпечує належних умов праці у виробничому приміщенні, де вони працюють, вони можуть звернутися до управління Держпраці у Вінницькій області.

Між тим, Анжела Ліщун зауважує, що цього літа скарги з підприємств та установ Вінниччини щодо порушення оптимальних умов праці не надходили. За потреби дослідження умов праці проводить лабораторний відділ.

– Під час такої перевірки перевіряють температуру, вологість, а також швидкість руху повітря, – зауважує Анжела Ліщун.

Тетяна Куц

vlasno.info

«Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці...» Стаття 43 Конституції України.