(0432) 67-29-80
Вінницька область

Теми навчань: вимоги щодо ведення трудових книжок і особливості нарахування пільгового стажу

Теми навчань: вимоги щодо ведення трудових книжок і особливості нарахування пільгового стажу

Фахівці Управління Держпраці взяли участь у проведенні навчання за професійною програмою для головних спеціалістів з контролю за призначенням пенсій управлінь Пенсійного фонду України у Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій Вінницької області.

Начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Н.М.Юганова поінформувала слухачів про вимоги щодо ведення трудових книжок.

Чинним законодавством передбачено, що трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації усіх форм власності або у фізичної особи понад п’ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.

Фізичні особи – підприємці мають право заповнювати трудові книжки працівників – усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться фізичною особою - підприємцем після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, у разі відсутності у фізичної особи – підприємця печатки, записи у трудовій книжці завіряються його підписом.

На осіб, які працюють за сумісництвом, трудові книжки ведуться тільки за місцем основної роботи. Робота за сумісництвом, яка оформлена в установленому порядку, в трудовій книжці зазначається окремим рядком і запис відомостей про роботу за сумісництвом провадиться роботодавцем за бажанням працівника.

Було звернуто увагу на те, що діяльність осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами, до трудової книжки не заноситься.

Головний державний інспектор відділу з питань експертизи умов праці О.М.Мандриця зосередив увагу на особливостях зарахування до пільгового стажу періодів роботи за Списком №1 та Списком №2 за результатами атестації робочих місць. Зокрема, було наголошено, що:

  • пільговий стаж підтверджується виключно первинними документами за час виконання роботи. Свідки не можуть підтвердити стаж роботи, що дає право на  пільгову пенсію.
  • за кожний повний рік стажу роботи за Списком № 1 до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Водночас, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів роботи за Списком № 1 не може перевищувати 0,85.
  • якщо працівник має необхідний пільговий стаж, а загального стажу не вистачає, підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відсутні.
  • під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
  • після 21 серпня 1992 року право на пенсію за віком на пільгових умовах має бути підтверджене за результатами атестації. Тобто, якщо людина працювала в шкідливих умовах починаючи з 21 серпня 1992 року й атестація робочих місць не проводилася, працівники втрачають право на зарахування пільгового стажу після цієї дати.

 

«Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці...» Стаття 43 Конституції України.