(0432) 67-29-80
Вінницька область

Роман Чернега розповів UBR.ua про ключові пріоритети в ході перевірок бізнесу. Відео

Роман Чернега розповів UBR.ua про ключові пріоритети в ході перевірок бізнесу. Відео

 

Дивіться відео: https://youtu.be/UvEnIkY1JC4

 

Як повернули перевірки?

Робота повністю відновлена з кінця серпня-початку вересня. Попередня постанова, яким регулювався порядок перевірок, була скасована рішенням суду. Але з огляду на позитивну динаміку офіційно оформлених працівників в Україні, Кабмін прийняв рішення розробити новий документ.

Ми можемо без попередження приходити на будь-які підприємства з перевірками.

Хоча нова постанова все-таки дещо відрізняється від попередньої. Ми чіткіше виписали підстави для перевірок, а також внесли можливість винесення припису щодо порушення без накладення штрафу. Винятком буде виявлення людей, які працюють без будь-яких трудових договорів.

За які порушення обмежаться лише приписом?

У разі дрібних порушень, які можуть бути усунені в процесі інспекції або незабаром після винесення припису. Наприклад, під час перевірок по трудових книжок, які уряд планує перевести в електронний вигляд. Це ж стосується дрібних порушень з виплати заробітних плат, надання відпусток і т.д.

Якщо протягом 10 днів роботодавець усуне таке дрібне порушення, то штрафу не буде. Раніше штрафували на кілька тисяч гривень.

Раніше ви говорили, що за фактом стягується тільки 5% від загальної суми накладених санкцій. Чи проводиться юридичне навчання інспекторів?

Постійно проводимо. Хочемо розробити інформаційно-аналітичну систему для Держпраці. Цю ідею підтримують і наші колеги з Міжнародної асоціації праці, які проводять у нас тренінги і семінари. Близько 40 наших інспекторів отримали відповідні сертифікати і, фактично, стали тренерами, які навчатимуть своїх колег по всій Україні. До кінця року розраховуємо навчити приблизно 350-400 інспекторів.

Скільки інспекторів всього задієте в перевірках?

В нас працює близько 600 інспекторів, які займаються виключно трудовим законодавством в системі Держпраці. Ще є приблизно 500 інспекторів, які працюють органах місцевого самоврядування. Ми їх навчаємо, видаємо посвідчення і контролюємо їх роботу.

В Україні узаконять гнучкий графік роботи. Як це позначиться на працівниках?

Є випадки, що не системні, коли скаржаться на інспекторів місцевого самоврядування, на складені ними документи. Їх ми можемо перевіряти і змінювати рішення. Якщо бачимо, що робота проведена неякісно, інспектора можуть покарати, аж до анулювання посвідчення.

Тоді ми просимо місцеву влада або територіальні громади надати іншу кандидатуру. Їх навчання можемо проводити дистанційно. А всі минулі недоліки намагаємося врахувати.

Інспекторів мало, враховуючи кількість об’єктів, які ми повинні контролювати — їх близько 3 млн., І суб’єктів господарювання — 800 тис. Але до всіх немає потреби ходити. Налагодили співпрацю з Пенсійним фондом.

Коли ми вирішуємо, на яке підприємство або до якого ФОП йти, ми звіряємо інформацію в Пенсійному фонді — чи є у нього наймані робітники. Якщо бачимо, що це, наприклад, ФОП без персоналу, але по факту це ресторан. Тобто є ймовірність, що там працюють неоформлені люди. Ця інформація іноді не підтверджується. Часом, коли доходимо до підприємця, він вже оформив з людьми трудові договори і навіть подав відомості в Податкову. Але з якихось причин ці дані ще не дійшли до Пенсійного фонду. Тому і потрібно створити інформаційно-аналітичну систему.

Які готуються законодавчі ініціативи в сфері охорони праці?

Є ініціатива від народних депутатів, якій пропонується знизити тиск на бізнес, в тому числі, фінансовий. Наприклад, за неоформленого співробітника запропоновано зменшити штраф з 30 до 4 мінімалок, тобто з 125 тис. грн. до 16 тис. грн. Також є норма про те, що при першому виявленому порушенні буде тільки попередження. Думаю, законопроект скоро проголосують. (Прим. — відповідний законопроект № 1233 прийнято за основу.)

Головне, щоб такі послаблення не вплинули на позитивну динаміку оформлення нових співробітників. Це можна буде зрозуміти тільки навесні-влітку, коли знижені штрафи якийсь час пропрацюють. Все-таки великий розмір штрафів свою роль вже виконав. Підприємці почали працевлаштовувати своїх працівників офіційно.

Чи очікуєте, що суд знову скасує перевірки?

Такий позов вже є. Перше засідання заплановане на кінець жовтня. Звичайно, ми і далі буде відстоювати свою позицію.

У багатьох держав їх інспекції працюють без додаткових підзаконних актів, керуючись лише відповідним законом. Якщо далі суди будуть скасовувати постанови, якими регулюються перевірки, то ми будемо звертатися до уряду з пропозицією закріпити наші повноваження на законодавчому рівні.

У цьому році планується прийняття нового Трудового кодексу. Якщо його не мінятимуть (потрібні норми опрацьовані минулим урядом і Радою), – приймуть в поточній редакції – то інспектора отримають достатньо повноважень. Вони зможуть продовжити роботу, навіть, якщо підзаконні акти будуть оскаржені.

За матеріалами http://www.od.dsp.gov.ua

«Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці...» Стаття 43 Конституції України.