gov.ua
Державні сайти України

Управління інспекційної діяльності у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Реальні історії: Як інспектори праці допомогли мобілізованому працівнику зберегти робоче місце та заробітну плату

Реальні історії: Як інспектори праці допомогли мобілізованому працівнику зберегти робоче місце та заробітну плату

До Управління Держпраці зателефонувала мешканка Полтави. Світлана (ім’я змінено) розповіла, що побачила у соціальній мережі Фейсбук пост про те, що Держпраці консультує щодо прав мобілізованих працівників, тому сподівається на допомогу у вирішенні ситуації, в якій опинився її чоловік.

Андрій ( ім’я змінено) тривалий час працював механіком в автотранспортному підприємстві. Маючи досвід проходження строкової служби в армії, в ході проведення мобілізації отримав повістку. У центрі комплектування чоловіку сказали збиратися, адже найближчими днями відправлять у зону бойових дій. За три дні Андрій вирушив захищати батьківщину, попередньо повідомивши про це роботодавця.

Через тиждень чоловік подзвонив на роботу, щоб з’ясувати термін отримання зарплати. Проте йому відповіли, що після двох днів відсутності на робочому місці, його звільнили за прогул без виплати компенсації.

Дружина воїна, не розуміючи правової підстави для такого рішення роботодавця, звернулась до Управління Держпраці у Полтавській області.

Інспектори праці у телефонному режимі зв’язались із директором автотранспортного підприємства, аби з’ясувати всі обставини цієї справи.

Посадовці нагадали роботодавцю, що відповідно до ст. 119 Кодексу законів про працю України, за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.

Керівник підприємства запевнив інспекторів, що працівника не звільнено та пояснив, що необхідно надати документи на пояснення причини його відсутності на робочому місці, які були надані центром комплектування.

Світлана віднесла усі довідки на підприємство, де працював чоловік. Згодом Андрію нарахували кошти. Жінка знову подзвонила в Управління Держпраці та подякувала інспекторам за оперативну реакцію на її запит та результативну роботу фахівців.

Покарання роботодавцю не передбачене, адже він виконав вимоги закону добровільно.

За матеріалами Держпраці

2022-06-14

«Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці...» Стаття 43 Конституції України.