(0432) 67-29-80
Вінницька область

Про безпечну експлуатацію ліфтів

Про безпечну експлуатацію ліфтів

Мешканці багатоповерхових будинків не уявляють сучасного життя без роботи ліфта, його надійної безпечної експлуатації. Однак, потрібно пам’ятати, що ліфт – об’єкт підвищеної небезпеки і потребує підвищеної уваги до себе.

Яка б несправність не сталася – спроби усунути її самостійно можуть призвести до травм або навіть фатальних наслідків! При несправності ліфта необхідно повідомити диспетчерську службу!

Утримання і ремонт ліфтів здійснює виконавець зазначених послуг або за договором – спеціалізована організація; виконавець послуг має право самостійно утримувати та ремонтувати ліфти за умови наявності відповідних дозволів згідно з «Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій», затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за № 927/11207.

Відповідальність за справний стан і безпечну експлуатацію ліфта покладається на його власника згідно із Положенням про систему технічного обслуговування та ремонту ліфтів в Україні, що затверджено наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 10 квітня 2000 р. № 73.

Вимоги до будови, виготовлення, монтажу, налагодження, проведення технічного огляду та експертного обстеження, експлуатації, ремонту, реконструкції та модернізації ліфтів, підйомників та їх складових частин встановлено НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів», які затверджено наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 1 вересня 2008 р. № 190 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 2008 р. за № 937/15628 (далі – Правила).

Разом з тим, Законом України «Про охорону праці» передбачено державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці. Відповідно до статті 21 Закону України «Про охорону праці» постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 687 затверджено «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», яким встановлено, що у процесі експлуатації ліфти підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням.

Технічні огляди ліфтів:

 • первинний (повний);
 • періодичний (раз в 2 роки);
 • позачерговий (після аварії, реконструкції, перерви в експлуатації більше 12 місяців).

Експертне обстеження ліфтів проводиться у разі:

 • закінчення граничного строку експлуатації;
 • реконструкції (перебудови) або модернізації, якщо це обумовлено нормативно-правовими актами з охорони праці;
 • аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру, з метою визначення можливості відновлення;
 • виявлення під час проведення технічного огляду зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів, що перевищують допустимі значення.

Система технічного обслуговування та ремонту ліфтів передбачає:

 • виконання за графіком робіт з метою забезпечення безперебійної, безпечної роботи ліфтів;
 • запобігання передчасного спрацювання обладнання;
 • підтримання належного технічного стану обладнання.

Також власники ліфтів повинні приділяти увагу й проведенню  ремонтів будівельної частини  ліфтових шахт  та машинних  приміщень. Ліфти виходять з ладу внаслідок потрапляння вологи, будівельного пилу та штукатурки на елементи ліфтового обладнання.

Основними причинами травмування користувачів ліфтів:

 • незадовільний технічний стан ліфтів;
 • порушення вимог правил користування ліфтами.

Експлуатацію ліфтів, які відпрацювали нормативний термін служби і не пройшли в установленому порядку експертне обстеження – заборонено (відповідно п.9.7.15 Правил)!

Управління Держпраці у Вінницькій  області наголошує власникам пасажирських ліфтів на необхідності постійно дотримуватися правил безпечного користування ліфтами!

«Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці...» Стаття 43 Конституції України.