(0432) 67-29-80
Вінницька область

Неухильно дотримуйтесь вимог безпеки під час проведення робіт у замкненому просторі!

Неухильно дотримуйтесь вимог безпеки під час проведення робіт у замкненому просторі!

Управління Держпраці Вінницькій області нагадує про те, що всі роботи, які проводяться на підприємствах та об’єктах водопровідно-каналізаційного господарства, вимагають посиленої уваги, особливо у літній період часу, і є роботами підвищеної небезпеки.

У зв’язку з цим інформуємо підприємства водопровідно-каналізаційного господарства і комунальні підприємства, які мають об’єкти водопровідно-каналізаційного господарства, а також населення, яке без певної підготовки та організації виконує дані робіт в приватному секторі (чистка вигрібних ям, колодязів і т.ін.), про основні небезпеки та порядок виконання даних робіт.

Необхідно пам′ятати, що роботи у замкненому просторі, у тому числі у колодязях, люках та відстійниках,  мають проводитись виключно кваліфікованим персоналом, який забезпечений всіма необхідними засобами індивідуального захисту.

До робіт у замкненому (обмеженому) просторі (колодязях, люках, відстійниках тощо), допускаються працівники, які:

  • пройшли навчання та перевірку знань з безпечного ведення робіт;
  • пройшли медичний огляд та не мають протипоказань до виконання даного виду робіт;
  • забезпечені засобами індивідуального захисту (ізолюючими протигазами, рятувальними поясами з лямками, спецодягом тощо) та колективного захисту (газоаналізаторами та/або газосигналізаторами, ліхтарями тощо), які знаходяться в справному стані і перевірені.

Перед початком робіт у каналізаційних колодязях, відстійниках, зливних ямах необхідно провести аналіз загазованості на наявність шкідливих та небезпечних речовин та, при необхідності, забезпечити їх вентиляцію (перед спуском у колодязь необхідно впевнитись у відсутності шкідливих і небезпечних газів за допомогою переносного газоаналізатора).

Спуск людей до колодязя дозволяється тільки у шланговому (ізолюючому) протигазі та відповідному захисному костюмі. Виконувати роботи у замкнених (обмежених) просторах повинна бригада не менш, ніж з трьох працівників. Відкриті каналізаційні колодязі повинні бути огороджені з метою запобігання потрапляння до них людей, тварин або наїзду транспортних засобів.

Під час спуску в колодязь (гноєзбірник або робочий канал), виконуючий роботу повинен надіти запобіжний пояс зі страхувальною мотузкою, яку повинен весь час тримати інший працівник, що перебуває на поверхні.

Під час робіт всередині споруд каналізаційної мережі категорично забороняється застосовувати відкритий вогонь, палити, запалювати сірники, перевіряти наявність газу підпаленим папером. Роботи, пов’язані з можливим виділенням вибухонебезпечних газів, повинні виконуватись із застосуванням інструментів і пристроїв, які не дають іскру, для освітлення використовувати світильники напругою не вище 12 В у вибухозахищеному виконанні.

Слід завжди пам’ятати, що під час проведення робіт, особливо під дією високих температур у літні дні, можливе виділення в робочу зону вибухонебезпечних або шкідливих парів, газів та інших речовин, здатних викликати вибух, загоряння, шкідливу дію на організм людини, недостатній вміст кисню.

За необхідності перебування в замкненому просторі понад одну особу, слід вживати відповідних заходів безпеки. При цьому збільшується кількість осіб-страхувальників (на одного працюючого – по одному страхувальнику).

Керівництву підприємств, які здійснюють роботи на об’єктах  водопровідно-каналізаційного господарства необхідно:

  • забезпечити отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
  • чітко розподілити функції, обов’язки, відповідальність інженерно-технічних працівників та обслуговуючого персоналу щодо експлуатації, ремонту, обслуговування технологічного устаткування та обладнання з відображенням у посадових інструкціях;
  • здійснювати контроль за своєчасним проведенням інструктажу робітникам на робочому місці;
  • здійснювати контроль щодо проведення щорічного навчання з питань охорони праці та безпечного виконання робіт підвищеної небезпеки для працівників, залучених до виконання вказаних робіт;
  • забезпечити у повній мірі та відповідно до норм видачу спецодягу, засобів індивідуального захисту;
  • забезпечити постійний контроль повітряного середовища під час виконання газонебезпечних робіт, обмежити виконання цих робіт у разі високих температур повітря тощо.

З метою попередження нещасних випадків при виконанні робіт у замкненому (обмеженому) просторі, у тому числі колодязях, люках, відстійниках, Управління Держпраці у Вінницькій області вкотре нагадує про неухильне дотримання вимог безпеки під час проведення зазначених робіт.

«Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці...» Стаття 43 Конституції України.